• Çalışma Saati: Hafta içi : 08:00 - 19:00
  • Telefon Numaramız : 0850 840 82 69

Elektrik Tesisatı

Başkent Elektrikçi

Elektrik tesisatı elektrikli cihazların bulunduğu yerlerde cihazların çalışmasını sağlar. Aynı zamanda bu cihazların kontrolünü sağlayan akım ekipmanları vardır. Bütün yaşan alanlarında elektrik tesisatı kullanılır. Yapılacak tesisat konut gibi kapalı bir mekansa iç tesisat fabrika gibi açık bir mekansa dış tesisat olarak adlandırılır. Yapılan tesisat işlemlerinin hepsi bir yönetmelük ve kural çevresinde yapılır. Tesisat işlemleri yapılmadan bir proje hazırlanır. Hazırlanan proje onay alırsa işleme konulur. Gerekli  olan bütün işler sonrasında yapılır.

Elektrik Tesisatı Nasıl Yapılır

Tesisat yapılmadan önce yapılacak olan binanın sistemleri hazırlanır. Elektrikle ilgili olan tesisat için proje hazırlanır. Sonrasında borular hazırlanır. Borular titizlikle döşenir.  Elekrikli devrelerde akımı bölmek için kullanılan kutulara buat adı verilir. Yapılan projeye göre prizlerin ve buatların yerleştirileceği kasalar açılan yuva yerleri çimento ile sabitlenir. Sıva öncesi yapılan bu işlemde buatların hepsi tavandan eşit mesafe ayarlanır. Anahtarların ve prizlerin konulacağı yerler satandart bir mesafede belirlenir. Anahtar tabana 150 cm, prizler 40-50 cm mesafe alınarak yerleştirilir. Sıva işlemi kuruduktan sonra iletken olan kabloların çekilmesi yapılır. Boruların içinden tellerin kolayca geçmesi için bazı maddeler kullanılır. Borulardan geçecek olan kabloların çapı boyutu bağlantısı yereli uzunlukta olmalıdır. Boruların içinin boş olması oldukça önemlidir. Buat bağlantıları yapılmalı. bu işlem yapılırken bağlantıların karmaşık olmamasına dikkat edilmelidir. Akım uçları buat kapağına temaz etmemlidir.  Son aşama olarak da anahtar, prizler ve duyların montajı yapılır.

En Çok Olan Arızalar

Kullanılan duylarda ve buatlarda arıza olması en çok karşılaşılan durumdur. Aynı zamanda sigorta arızaları da görülür. Elektrik devrelerinde besleme hatlarını kısa devre akımı ve fazla yüklenmeye karşı korumak için sigorta denilen devre ekipmanı kullanılır. Sigortalar da elektrikle çalışan  alıcılar vardır. Bu alıcıları kullanan kişiler elektrik arızalarının olumsuz etkisinden korur. Sigorta arızaları devre elemenlarındaki arızalardır. Aynı zamanda fiş ve prizlerde de olan arızalar vardır. Aynı şekilde anahtarlarda da olan arızalar vardır. Devreyi açıp kapamaya yarayan materyale anahtar adı verilir. Yaşam alanlarında en fazla görülen arızalaradan biridir. Devreyi açıp kapamaya yarayan anahtarlarda görülen arızalar anahtar arızalarıdır.

Elektrik Tesisatı

Bu Web Sitesi Kiralıktır

01
02
03